Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności, pociąga za sobą konieczność ustalenia wysokości opłaty rocznej. Opłata ta może być wnoszona przez nowego właściciela gruntu przez okres 20 lat lub też zapłacona jako jednorazowa. Niezależnie jednak…
Kategoria: Prawo cywilne
Przekształcenie użytkowania wieczystego. Opłata i bonifikata w 2020 roku.
Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone, z mocy prawa, w prawo własności tych gruntów. Oznacza to, że dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów, stali się od razu ich właścicielami, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek…
Darowizna dla dziecka, przed czy po zawarciu związku małżeńskiego?
. Nierzadko rodzice, których dziecko zakłada rodzinę, zastanawiają się w jaki sposób najkorzystniej je zabezpieczyć. Po zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje wspólność ustawowa małżeńska, a rodzice nie zawsze chcą darować nieruchomość małżonkowi ich dziecka Majątek wspólny małżonków obejmuje przedmioty…
Nabycie spadku – do sądu, czy do notariusza ?
W związku ze śmiercią osoby najbliższej, wiele osób staje przed problemem uregulowania kwestii majątkowych po zmarłym. Uzyskanie dokumentów potwierdzających prawa do spadku jest niezbędne aby dysponować majątkiem spadkowym i w konsekwencji podzielić spadek pomiędzy spadkobiercami. Jak zatem nabyć spadek? Przepisy…
Dopuszczenie dowodu z urzędu w postępowaniu procesowym.
Zgodnie z treścią przepisu art. 6 Kodeksu cywilnego Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Oznacza to, że jeśli powód (lub pozwany) powołuje się na wystąpienie jakiegoś faktu, który wpływa na jego prawa lub…
Założenie księgi wieczystej z wpisem prawa zmarłego współwłaściciela.
Kilka lat temu pojawiło się postanowienie Sądu Najwyższego, zgodnie z którego tezą: „Przy założeniu dla nieruchomości księgi wieczystej, która utraciła moc na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 1986 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych założonych przed dniem…
Zażalenie na klauzulę wykonalności.
Nie tak rzadko zdarzają się przypadki, wszczynania postępowania egzekucyjnego w oparciu o nakaz zapłaty, który tak naprawdę nigdy wcześniej nie został dłużnikowi skutecznie doręczony. Często takie nakazy wydane zostają w tzw. postępowaniu elektronicznym i dotyczą drobnych wierzytelności, zakupionych przez firmy…
Jak wypełnić oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania ?
Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej stanowi niezbędny element wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Jeżeli nie załączymy do wniosku o zwolnienie od kosztów takiego oświadczenia, sąd wezwie nas do złożenia takiego oświadczenia w terminie…
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych
Jeżeli nie stać Cię na opłacanie pozwu, możesz starać się o zwolnienie od kosztów sądowych.